WYKŁADY OTWARTE - ARCHIWUM FILMOWE


II EDYCJA 2002/2003 - WYKŁAD 10


ŚWIATŁO A ŻYCIE
prof. dr hab. Anfdrzej Dobek
26.02.2003

Czas trwania: 9''


film dostępny również na DVD

  ŚWIATŁO A ŻYCIE

ŚWIATŁO A ŻYCIE

ŚWIATŁO A ŻYCIE

ŚWIATŁO A ŻYCIE
Transmisja internetowa: M.Karlic, M.Światłowski - Pracownia Komputerowa Wydziału Fizyki UAM
Montaż cyfrowy (komputerowy): M.Latosińska.
Zapis filmowy: Uniwersyteckie Studio Filmowe Ośrodka Dydaktyczno-Multimedialnego WF UAM
STRESZCZENIE

Warunki powstania i rozwoju życia. O gwiazdach, Słońcu i planetach. Co to jest światło i co nazywamy życiem ? Charakterystyka promieniowania EM na powierzchni Ziemi. Etapy ewolucji gatunków. Fotony - siła napędowa ewolucji i świadomości. Uwarunkowanie ewolucji: dobór i trwałość DNA, kwasy nukleinowe a prageny, dalsze etapy. Fotosynteza a życie i co z tego ma człowiek.

O WYKŁADOWCY

Andrzej DOBEK jest profesorem fizyki na Wydziale Fizyki UAM. W Zakładzie Biofizyki Molekularnej od wielu lat zajmuje się pierwotnymi zjawiskami fotosyntezy i badaniami biomakromolekuł z wykorzystaniem klasycznych i nowoczesnych metod spektroskopii optycznej. Jest autorem i współautorem przeszło 60 artykułów naukowych. Współpracuje z ośrodkami naukowymi i uniwersytetami we Francji - CE Saclay, Niemczech - Osnabrück, Belgii - Liege, USA - New York, StanfordZdjęcia: K. Fryś, M. Nowak, M. Wachowicz.
Transmisja on-line: Pracownia Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM, PK WF UAM, PCSS, CIM. Streaming: M. Karlic, M. Światłowski.
Copyright 2003-2013 J. Latosińska, M. Latosińska