WYKŁADY OTWARTE - ARCHIWUM FILMOWE


VI EDYCJA 2006/2007 - WYKŁAD 38


JAK ZBUDOWAĆ BOMBĘ JĄDROWĄ?
prof. dr hab. Tadeusz Hilczer
10.01.2007

Czas trwania: 50''


film dostępny również na DVD

  JAK ZBUDOWAĆ BOMBĘ JĄDROWĄ?

JAK ZBUDOWAĆ BOMBĘ JĄDROWĄ?

JAK ZBUDOWAĆ BOMBĘ JĄDROWĄ?

JAK ZBUDOWAĆ BOMBĘ JĄDROWĄ?
Transmisja internetowa: M.Karlic, M.Światłowski - Pracownia Komputerowa Wydziału Fizyki UAM
Zapis filmowy: Uniwersyteckie Studio Filmowe ODM WF UAM
STRESZCZENIE

Rok 1938 - otwarcie puszki Pandory - prace nad konstrukcja bomby jądrowej przez Amerykanów, Niemców i Rosjan. Jądro atomowe jest w warunkach ziemskich najwiekszą składnicą energii.
Energia jądra atomowego została wykorzystana do wzbogacenia ogólnego bilansu energetycznego świata ale niestety również do produkcji broni jądrowej.
Początkowo nad wykorzystaniem energii jądra atomowego do celów militarnych pracowano w Ameryce i Niemczech a wkrótce i w b. ZSRR.
W energetyce wykorzystuje się narazie tylko reakcje rozszczepienia ciężkich jąder, do celów militarnych reakcja rozszczepienia wykorzystywana jest w bombach jądrowych, reakcja syntezy jąder lekkich - w bombie wodorowej.
Podstawowym materiałem do produkcji bomby jądrowej są rozszczepialne izotopy uranu i plutonu a metody wydzielania tych izotopów były najtrudniejszym fizycznym problemem.
W wykładzie omówiona będzie droga dochodzenia do planowanej konstrukcji bomby przez Amerykanów, Niemców i Rosjan.
Przekonamy się również, że awaria reaktora, nawet najpoważniejsza, nie jest wybuchem jądrowym.

O WYKŁADOWCY

Tadeusz HILCZER jest profesorem fizyki, emerytowanym kierownikiem Zakładu Fizyki Fądrowej i Zakładu Fizyki Dielektryków Instytutu Fizyki UAM. Przez wiele lat prowadził studencką pracownię jądrową i wykład z fizyki jądrowej.Zdjęcia: K. Fryś, M. Nowak, M. Wachowicz.
Transmisja on-line: Pracownia Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM, PK WF UAM, PCSS, CIM. Streaming: M. Karlic, M. Światłowski.
Copyright 2003-2013 J. Latosińska, M. Latosińska