WYKŁADY OTWARTE - ARCHIWUM FILMOWE


VI EDYCJA 2006/2007 - WYKŁAD 40


W POSZUKIWANIU UTRACONEJ SYMETRII
prof. dr hab. Antoni Wójcik
14.03.2007

Czas trwania: 1h2''


film dostępny również na DVD

  W POSZUKIWANIU UTRACONEJ SYMETRII

W POSZUKIWANIU UTRACONEJ SYMETRII

W POSZUKIWANIU UTRACONEJ SYMETRII

W POSZUKIWANIU UTRACONEJ SYMETRII
Transmisja internetowa: M.Karlic, M.Światłowski - Pracownia Komputerowa Wydziału Fizyki UAM
Zapis filmowy: Uniwersyteckie Studio Filmowe ODM WF UAM
STRESZCZENIE

"W ciągu minionych wieków symetria - kontemplowana zarówno umysłem, jak i podziwiana oczyma - wywierała duży wpływ na wiele dziedzin myśli i sztuki z powodu silnego oddziaływania estetycznego. Bywało, że równowaga symetryczna była uważana za synonim piękna, piękno zaś jest potężną siłą sprawczą nie tylko w sztuce, lecz także w nauce"
Roger G. Newton

W czasie wykładu dowiecie się czym jest symetria i poznacie różne jej przejawy. Usłyszycie o tym, jak ta estetyczna kategoria nabrała matematycznej precyzji, aby w końcu stać się podstawowym pojęciem fizyki współczesnej.
Zastanowimy się w związku z tym, czy fizyk szuka w świecie prawdy, czy piękna. Czy cząstki elementarne to jeszcze kawałki materii, czy już matematyczne obiekty o określonej symetrii?
Przekonacie się też, że znajomość symetrii może się przydać przy rozwiązywaniu zadań z fizyki.

O WYKŁADOWCY

Prof. dr hab. Antoni WÓJCIK urodził się w 1963 roku. Fizyk - absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczeń profesora Ryszarda Parzyńskiego. Doktorat z fizyki atomowej obronił w 1992 roku. Interesuje się informatyką kwantową, kryptografia kwantową i podstawami mechaniki kwantowej. Ma dwóch synów - Macieja i Jasia.Zdjęcia: K. Fryś, M. Nowak, M. Wachowicz.
Transmisja on-line: Pracownia Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM, PK WF UAM, PCSS, CIM. Streaming: M. Karlic, M. Światłowski.
Copyright 2003-2013 J. Latosińska, M. Latosińska