WYKŁADY OTWARTE - ARCHIWUM FILMOWE


VIII EDYCJA 2008/2009 - WYKŁAD 52


OD LUNETY GALILEUSZA DO WSPÓŁCZESNYCH OBSERWACJI ASTRONOMICZNYCH
prof. dr hab. Edwin Wnuk
07.01.2009

Czas trwania: 1h


wykład dostępny również na DVD

 
Streaming: M.Karlic, M.Światłowski - Pracownia Komputerowa Wydziału Fizyki UAM
Zapis filmowy: Uniwersyteckie Studio Filmowe Ośrodka Dydaktyczno-Multimedialnego WF UAM
STRESZCZENIE

Od stycznia 2004 roku na powierzchni Marsa, w różnych miejscach, znajdują się dwa łaziki o nazwach Spirit i Opportunity wysłane tam przez NASA. Są to niezwykle zaawansowane technologicznie roboty, które przemieszczając się po powierzchni planety prowadzą różnorodne badania, głównie geologiczne i mineralogiczne gruntu marsjańskiego. Jednocześnie wokół Marsa krążą trzy sondy: dwie wysłane przez NASA kilka lat temu oraz Mars Express - umieszczona na orbicie wokółmarsjańskiej przez Europejską Agencję Kosmiczną pod koniec 2003 roku. Wszystkie te aparaty kosmiczne dostarczają wiele nowych informacji o Marsie i jego otoczeniu. Wykład, w pierwszej części, będzie zawierał podstawowe informacje o Marsie i krótkie omówienie wyników wcześniejszych badań planety. Druga, zasadnicza część wykładu będzie poświęcona najnowszym wynikom badań Marsa uzyskanym za pomocą łazików Spirit i Opporunity oraz sond kosmicznych. W końcowej części zostaną omówione przygotowania do przyszłych misji, w tym plany załogowych wypraw na Czerwoną Planetę.

O WYKŁADOWCY

Edwin WNUK jest profesorem na Wydziale Fizyki UAM, kierownikiem Obserwatorium Astronomicznego UAM w Poznaniu. Jego zainteresowania naukowe dotyczą głównie dynamiki naturalnych i sztucznych ciał Układu Słonecznego, a także wykorzystania sztucznych satelitów Ziemi do badań geodezyjnych i geofizycznych. W tym zakresie opublikował kilkadziesiąt artykułów naukowych. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w Europie, USA i Brazylii. Wygłosił wiele referatów na międzynarodowych kongresach i konferencjach naukowych. Także aktywnie popularyzuje astronomię wygłaszając liczne wykłady dla różnych środowisk. Jest autorem między innymi I tomu Wielkiej Encyklopedii Geografii Świata zatytułowanego "Planeta Ziemia".Zdjęcia: K. Fryś, M. Nowak, M. Wachowicz.
Transmisja on-line: Pracownia Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM, PK WF UAM, PCSS, CIM. Streaming: M. Karlic, M. Światłowski.
Copyright 2003-2013 J. Latosińska, M. Latosińska