WYKŁADY OTWARTE - ARCHIWUM FILMOWE


IX EDYCJA 2009/2010 - WYKŁAD 58


W POSZUKIWANIU DRUGIEJ ZIEMI
prof. dr hab. Maciej Konacki
18.11.2009

Czas trwania: 1h


wykład dostępny również na DVD

 
Streaming: M.Karlic, M.Światłowski - Pracownia Komputerowa Wydziału Fizyki UAM
Zapis filmowy: Uniwersyteckie Studio Filmowe Ośrodka Dydaktyczno-Multimedialnego WF UAM
STRESZCZENIE

W 1995 roku Szwajcarzy Michel Mayor i Didier Queloz odkryli pierwszą planetę obiegającą gwiazdę podobną do Słońca. Obecnie znamy ponad 350 takich planet. W większości są to olbrzymie planety podobne do Jowisza czy Saturna.

Jednak techniki poszukiwania planet umożliwiają już odkrywanie planet o masach kilku mas Ziemi. Odkrycie planety takiej jak Ziemia wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

Celem wykladu będzie omówienie współczesnych metod odkrywania planet oraz nowych metod, które dostępne będą w najbliższej przyszłości i zapewne umożliwią nam znalezienie planety podobnej do Ziemii - w najbliższej dekadzie lub może wcześniej.

O WYKŁADOWCY

Maciej KONACKI (ur. 1972 w Toruniu), polski astrofizyk, doktor habilitowany astronomii.

Jest absolwentem Wydziału Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1996), tam też obronił pracę doktorską w 2000 roku. W latach 1997-1999 był naukowcem wizytującym Pennsylvania State University. Od 2000 w California Institute of Technology (Caltech) na stażu postdoktoranckim, a później jako "senior postdoc" (odpowiednik polskiego adiunkta). Obecnie pracownik naukowy Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Toruniu oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dnia 14 lipca 2005 roku odkrył pierwszą planetę krążącą w potrójnym układzie gwiazd, która otrzymała nazwę HD 188753 Ab.


Zdjęcia: K. Fryś, M. Nowak, M. Wachowicz.
Transmisja on-line: Pracownia Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM, PK WF UAM, PCSS, CIM. Streaming: M. Karlic, M. Światłowski.
Copyright 2003-2013 J. Latosińska, M. Latosińska