WYKŁADY OTWARTE - ARCHIWUM FILMOWE


XIII EDYCJA 2013/2014 - WYKŁAD 87


DŹWIĘK, EWOLUCJA, CZŁOWIEK
Prof. dr hab. Rufin Makarewicz
18.12.2013

Czas trwania: 1hwykład będzie dostępny również na DVD

 
Streaming: M.Karlic, M.Światłowski - Pracownia Komputerowa Wydziału Fizyki UAM
Zapis filmowy: Pracowania Demonstracji i Popularyzacji Fizyki WF UAM
STRESZCZENIE

Zmysł słuchu zbudowany jest z wielu pięter: dobrze widoczna małżowina uszna, potem kanał słuchowy, kosteczki ucha środkowego... i na końcu miliardy neuronów, które analizują i przechowują dźwięki. Zmysł słuchu ssaków a potem człowieka ewolucja kształtowała ok. 250 mln. Przez pierwsze 180 mln lat dominowały mięsożerne dinozaury, dlatego życie ssaków toczyło się przede wszystkim nocą. Szanse przeżycia miały osobniki o bardzo czułym słuchu, które właściwie interpretowały sygnały alarmowe. Po katastrofie (ok.70 mln, lat temu) wyginęły dinozaury i zaczęło się królestwo ssaków. Ewolucja odcinała swoje piętno na percepcji hałasu i muzyki w XXI wieku. Jednakowoż nie do końca wiadomo, dlaczego konsonans (np.oktawa) jest miły dla ucha. A może mózg- komputer zawdzięczamy ewolucji, a "program" Komuś Innemu?

O WYKŁADOWCY

Rufin Makarewicz - profesor i dyrektor Instytutu Akustyki na UAM w Poznaniu. Napisał 5 książek, 80 prac naukowych i kilkanaście opracowań technicznych. Przez wiele lat prowadził badania naukowe m.in. w USA (Gainesville oraz MIT w Cambridge k. Bostonu), w Niemczech (Getynga) oraz w Japonii (Fukuoka). Jest członkiem wielu komitetów redakcyjnych oraz towarzystw naukowych. Śpiewa i gra na fortepianie standardy muzyki rozrywkowej. Twierdzi, że jego największym osiągnięciem było prowadzenie 100 par w polonezie z figurami.


Zdjęcia: K. Fryś, M. Nowak, M. Wachowicz.
Transmisja on-line: Pracownia Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM, PK WF UAM, PCSS, CIM. Streaming: M. Karlic, M. Światłowski.
Copyright 2003-2013 J. Latosińska, M. Latosińska