WYKŁADY OTWARTE - ARCHIWUM FILMOWE


XIII EDYCJA 2013/2014 - WYKŁAD 90


ROBOTY WŚRÓD LUDZI - RZECZYWISTOŚĆ CZY FANTASTYKA?
dr Michał Tanaś
12.03.2014 r.,

Czas trwania: 1hwykład będzie dostępny również na DVD

 
Streaming: M.Karlic, M.Światłowski - Pracownia Komputerowa Wydziału Fizyki UAM
Zapis filmowy: Pracowania Demonstracji i Popularyzacji Fizyki WF UAM
STRESZCZENIE

Roboty samodzielnie "żyjące" i wykonujące swoje zadania wśród ludzi dotychczas spotykało się wyłącznie w fantastyce naukowej, z najbardziej znanymi filmami "Terminator" i "Ja, Robot" na czele. Dopiero niedawno roboty takie zaczęły powstawać w rzeczywistości, czego najbardziej znanymi przykładami są samochody bez kierowcy dopuszczone do ruchu w Kalifornii czy wojskowe drony. Również w Polsce, w ramach europejskich projektów badawczych, prowadzone są zaawansowane badania nad samodzielnymi robotami. Na wykładzie przedstawione zostaną wyniki jednego z takich projektów, w ramach którego polska Straż Graniczna testowała roboty przeznaczone do patrolowania granic. W ramach projektu zbudowane zostały bezzałogowe pojazdy terenowe, samodzielnie decydujące o swoich ruchach i samodzielnie oceniające czy spotykani ludzie są przemytnikami czy zagubionymi turystami. Chcesz wiedzieć, czy za kilka lat w lasach nad Bugiem wylegitymuje Cię robot? Dowiesz się na wykładzie doktora Michała Tanasia

O WYKŁADOWCY

Dr Michał Tanaś Ukończył studia na UAM a następnie uzyskał doktorat na Technische Universität Clausthal we współpracy z Politechniką Poznańską. Obecnie jest adiunktem z Zakładzie Informatyki Stosowanej na Wydziale Fizyki UAM. Specjalizuje się w architekturze i projektowaniu systemów informatycznych, zwłaszcza systemów związanych z bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym.


Zdjęcia: K. Fryś, M. Nowak, M. Wachowicz.
Transmisja on-line: Pracownia Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM, PK WF UAM, PCSS, CIM. Streaming: M. Karlic, M. Światłowski.
Copyright 2003-2013 J. Latosińska, M. Latosińska