WYKŁADY OTWARTE - ARCHIWUM FILMOWE


IX EDYCJA 2009/2010 - WYKŁAD 61


WIELKIE I MAŁE KONSTRUKCJE ŚLEPEGO ZEGARMISTRZA
prof. dr hab. Piotr Pierański
10.02.2010

Czas trwania: 1h


wykład dostępny również na DVD

 
Streaming: M.Karlic, M.Światłowski - Pracownia Komputerowa Wydziału Fizyki UAM
Zapis filmowy: Uniwersyteckie Studio Filmowe Ośrodka Dydaktyczno-Multimedialnego WF UAM
STRESZCZENIE

Celem wykładu będzie zwrócenie uwagi słuchaczy na te elementy naszego wszechświata, których wyrafinowana struktura lub subtelne funkcjonowanie sugerują, iż są one przemyślanymi konstrukcjami istot myślących. Oglądana po raz pierwszy tecza zachwyca precyzją i harmonią barw. Kim jest ten artysta, który od czasu do czasu maluje ją na niebie? Żuk bombardier strzela do swych prześladowców pulsującym strumieniem żrącej cieczy o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Kto skonstruował ten umieszczony w odwłoku żuka karabin maszynowy?

Celem nauki jest znalezienie racjonalnych odpowiedzi na podobne pytania. Niekiedy odpowiedzi te są trudne do zaakceptowania. Ale, czy istnieje alternatywa? Czy odpowiedzi poza-naukowe moga byc łatwiejsze w akceptacji?

O WYKŁADOWCY

Piotr PIERAŃSKI jest profesorem fizyki Politechniki Poznańskiej, popularyzatorem fizyki
"Ten wzór wykorzystywali budowniczowie łuków - jeśli chce się wznieść wysoki łuk, niczym w środku nie podparty, trzeba skorzystać ze wzoru na krzywą łańcuchową...Pająk nie liczy, a wie jak to zrobić..."
Fizyk w ogrodzie - wywiad z prof. P. Pierańskim w Gazecie Poznańskiej
"Ile jest ziarnek maku w kilogramie? Dziesięć milionów. Czy Einstein wróżył z fusów herbaty? Czy to prawda, że na sympozjum naukowym zajmowano się gwiazdkami z papieru? Spójrzmy na świąteczne otoczenie oczami fizyka..."
Gdy miód leje się helikalnie - wywiad z prof. P. Pierańskim w Gazecie Poznańskiej
"Ci, których życie może zawisnąć na linie, wiedzą, że każdy węzeł dramatycznie osłabia jej wytrzymałość... Polscy fizycy, szukając tych najbezpieczniejszych, badali... makaron..."
Zawieszeni na makaronie, P. Pierański, Wiedza i Życie 11/2001
"Wszyscy dobrze znamy charakterystyczny trzask, wydawany przez bicz Indiany Jonesa w krytycznych momentach filmów Stevena Spielberga..."
P.Pierański, W.Tomaszewski, Fizyka strzału z bicza, FOTON 85, Lato 2004

INNE WYKŁADY TEGO SAMEGO AUTORA

 

Fizyka w ogrodzie


Zdjęcia: K. Fryś, M. Nowak, M. Wachowicz.
Transmisja on-line: Pracownia Demonstracji i Popularyzacji Fizyki Wydziału Fizyki UAM, PK WF UAM, PCSS, CIM. Streaming: M. Karlic, M. Światłowski.
Copyright 2003-2013 J. Latosińska, M. Latosińska